+420 588 000 400 obchod@compara.cz

Čím nahradit Windows Server SBS 2011?

S ukončením podpory pro systém Windows Server 2008 a Windows Small Business (SBS) 2011 se firmám využívající tyto systémy a řešení nabízí otázka: Co s tím? Nabízíme tři možné varianty řešení.

Co se přesně stane?

Počátkem roku 2020 (konkrétně 14.1.2020) dojde k ukončení pravidelně poskytovaných aktualizací (včetně bezpečnostních) pro serverové operační systémy Windows Serveru 2008 a jeho modernizované verze R2, resp. celé rodiny produktů:

  • Windows Server 2008
  • Windows Server 2008 R2
  • Windows Small Business Server 2011
  • Exchange 2010

Přesný výčet všech produktů včetně klientských (např. oblíbených Windows 7 a Office 2010) najdete na odkazu, kde Microsoft uvádí jmenovitý seznam serverových a klientských aplikací, kterým končí technická podpora k 14.1.2020.

Přímý nástupce Windows Small Business Serveru chyběl již po ukončení podpory verze 2008 a je třeba hledat řešení na současných systémech, protože riskovat firemní data na nezabezpečeném a neaktualizovaném systému nejde.

Jaké jsou možnosti a řešení?

Řešení, kdy Microsoft dodával on-premise řešení pro celou firmu v podobě Windows Small Business 2008 a 2011 s příznivým poměrem cena výkon, již dnes nelze za podobných podmínek pořídit. Možnosti náhrady za zvolené řešení souvisí s tím, jak dnes potřebují firmy s daty pracovat.
Nabízí se v principu tři varianty řešení:

    1. CLOUD PRO POŠTU + SERVER PRO APLIKACEJedná se v podstatě o hybridní řešení postavené na cloudových Office 365 v kombinaci Windows Serveru 2016 popř. 2019, který je instalován na vlastní infrastruktuře.
    2. EXCHANGE SERVER+ SERVER PRO APLIKACEV tomto případě je Exchange Server 2010 nahradili novým systémem na vlastní infrastruktuře a to stejně server pro doménu, databáze a dokumenty (kompletní on-premise řešení)
    3. CLOUD PRO POŠTU + SERVER PRO APLIKACEKompletní přechod na cloudové řešení se všemi jeho výhodami i nevýhodami.

Dále se budeme podrobně věnovat řešení postavené na nových verzí operačního systému a převedení emailu na službu Office 365.
Důvod je ten, že toto řešení vychází cenově nejpřijatelněji a bude podle nás nejčastější variantou řešení.

Office 365 a vlastní server pro aplikace

Řešení v sobě kombinuje dvě varianty přístupů k datů. Část dat a služeb je umístěna mimo fyzické prostory zákazníka (cloud) a část stále zůstává na vlastní serveru (on-premise řešení).

Cloud pro emaily - Office 365

Pro menší a střední firmy doporučujeme využít služeb cloudových Office 365. U těchto služeb platíte podle zvolené služby poplatek za určité období (obvykle rok, měsíc). Za to máte stále nejnovější verzi aplikace a nemusíte řešit fyzické umístění (vlastní server). Možné jsou různé plány.

Plán Office 365 Business Essentials vychází cenově příznivě. Za cenu 110,- Kč/uživatel/měsíc obsahuje MS Exchange, Sharepoint, OneDrive, Teams, Planner a Flow. Uživatelé, tak dostanou více funkcionality než v on-premise řešení. Střední firma o 20 zaměstnancích zaplatí za 5 let (cca životnost on-premise řešení) 132 000 Kč bez DPH (4,2 EUR * 20 uživatelů * 12 měsíců * 5 let) a po uplynutí období již nebude muset řešit pořízení nového systému MS Exchange.

Pro řešení emailu se dá také pořídit pouze plán Exchange On-line, který vychází levněji. Office 365 doporučujeme zákazníkům zejména jako cenově přijatelnou náhradu za Windows SBS 2011. (i když mají emaily a popř. i dokumenty umístěny v cloudu

Server pro databáze a dokumety

Zákazníkům, kteří stále potřebují vlastní server (např. potřebují provozovat informační systém, DNS/DHCP server či řadič domény) doporučujeme pořídit server (HP, Dell) s Windwos server 2019 nebo levnější variantu Windows Server 2019 Essentials (s omezením do 25 uživatelelských přístupů na server). Tyto systémy ve srovnání s Windows server 2008 (i R2) i Windows Small Business 2011 znamenají značný technologický posun a nabízejí nové možnosti.

S nasazením Office 365 pomáháme i nesmluvním zákazníkům. Pokud byste chtěli s nasazením pomoci, dodat licence, nebo jen potřebujete konzultace, tak nás kontaktujte.

Potřebuji pomoc se serverem

Naše služby

Nechte si zavolat