Hledáte vhodnou licenci od Microsoftu pro sebe, firmu nebo organizaci? Zorientujte se v problematice licencování a vyberte si vhodnou variantu řešení.
Pro zvolení vhodného typu licence je rozhodující velikost organizace, jednoduchost pořízení a požadavek na správu licencí.
Nejdříve je třeba zjistit v jakém segmetu vykonává organizace svoji činnost.
Rozdělení Microsoft licenci podle typu organizace
Microsoft rozlišuje 4 oblasti, jejichž zkratky vychází z anglického názvosloví:
- COM (Commerce) = soukromá sféra
- GOV (Government) = veřejná správa
- CHRT (Charity) = charita
- ACDMC (Academic) = licence pro akademické účely
Typ licence určuje výši slevy pro dané odvětví. Legálně lze získat licence Microsoftu se stejnou funkcionalitou za nižší ceny. Pokud jste škola nebo muzeum, jste zařazeni mezi organizace spadající do sekce Academic a máte nárok na výraznou slevu. Pokud však spadáte do nejrozšířenější kategorie komerčních organizací, tak čtěte dále, protože nárok na slevu nemáte.
Podle velikosti organizace můžete vybírat z těchto typů licencí:
Microsoft licence pro malé podnikatele (a retail)
Retailové licence jsou určené pro malé podnikatele (OSVČ) a koncové uživatele z řad jednotlivců a domácností.
Rozdělení retaliových licencí od Microsoftu:
- ESD licence (Electronic Software Delivery) – aktuálně asi nejčastěji pořizovaný typ licence, který nezahrnuje fyzická instalační média ani krabici. Aktivační klíče jsou obvykle přiřazovány k novému majiteli pomocí účtu Microsoft nebo jsou k dispozici na elektronické platformě Microsoftu či u prodejce.
- FPP licence (Full Packaged Product) na USB/DVD nebo bez média – nákupem získáte kompletní balíček. Měl by vždy obsahovat licenční smlouvu, registrační kartu a někdy i tištěný manuál. Při nákupu softwaru si můžete vybrat mezi instalačním médiem ve formě DVD (USB) nebo odkazem ke stažení softwaru
Stále velmi rozšířenou variantou retailových licencí jsou OEM licence.
Co je OEM licence? - OEM licence jsou licence Microsoftu pro partnery jenž vyrábí nebo repasují hardware.
V současné době se můžete setkat se 3 druhy OEM licencí.
- OEM (Original Equipment Manufacturer) - představuje typ distribuce softwaru, který je obvykle předinstalovaný na zařízení a dodáván společně s hardwarem koncovému zákazníkovi.
- MAR (Microsoft Authorized Refurbisher) - princip je podobný jako u OEM licencí s výjimkou toho, že MAR licence jsou pro společnosti, které se specializují na repasování hardwaru, jako je reinstalace, čištění a prodej staršího hardwaru.
- Embedded a IoT (Internet of Things) - jedná o operační systémy určené pro specializovaná zařízení, např. platební terminály, bankomaty apod.
Tyto licence identifikujete pomocí CoA štítku (Certificate of Authenticity), který se připevňuje na konkrétní hardware. Nové štítky rovněž obsahují názvy či loga těchto partnerů.
Nejčastěji se lze s OEM licencemi setkat u operačního systému Windows (Windows 11, popř. 10). Dále u systémů Windows Server (nejčastěji Windows Server 2022) nebo Office. Výhodou tohoto řešení je, že software je pravděpodobně správně nainstalován a bude tedy i správně fungovat.
OEM licence je vázána na konkrétní hardware a bez možnosti přesunutí. Nutností je také evidence výrobní čísla a k němu vázaného licenčního klíče. Hlavní výhodou je nižší cena než u jiných typů licencí. Licence je vhodná pro menší počet zařízení – do desítek kusů, avšak toto množství je limitní a dá se už uvažovat o multilicenci.
Multilicence
Multilicence využívají především střední a velké firmy, pro které by bylo velmi administrativně náročné nakupovat větší množství softwaru jinak než v jedné smlouvě a následně je distribuovat napříč zařízeními v organizaci.
- OVL (Open Value License) - je určen komerčním, veřejným nebo akademickým institucím. Tento program je obvykle určen pro počet uživatelů nebo zařízení v rozmezí od 5 do 250.
- CSP (Cloud Solution Provider) – převzal roli programu OLP (OLP program by v roce 2022 zrušen). Cílí na menší a středně velké organizace. V nabídce CSP programu je kompletní portfolio licencí, a to jak on-premise licence, tak i cloudové služby Microsoftu.
- Select (Select Plus) - tento program je určen pro společnosti s více než 250 uživateli a umožňuje nákup cloudových služeb.
- MPSA – Stejně jako Select Plus je tento program určen pro společnosti s více než 250 uživateli, i produktové portfolio je totožné s programem Select Plus. Nicméně v programu MPSA lze pomocí nákupních účtů vést v rámci jedné transakční smlouvy více typů organizací. Společnost Microsoft zde nastavuje hladinu cen dle typu a velikosti organizace. Jejich správa probíhá na portálu Microsoft Business Center.
- EA (Enterprise Agreement) - program od Microsoftu je zaměřen na organizace, které mají ve svém pracovním prostředí více než 500 uživatelů v případě komerční sféry nebo nad 250 uživatelů v případě nákupu pro státní správu. Oproti Select Plus nebo MPSA lze EA kupovat pouze včetně SA. Pro získání programu je nutné registrovat smlouvu přes LSP partnery a tato smlouva musí být uzavřena minimálně na tři následující roky.
Z uvedených multilicenčních programů nejčastěji realizujeme dodávky v CSP, tak se něj pojďme podívat blíže:
Program Cloud Solution Provider (CSP)
Cloud Solution Provider je komplexní licenční program Microsoftu, který umožňuje prodávat koncovým zákazníkům:
- předplatné cloudových služeb - Microsoft 365, Office 365, Windows 365, Dynamics 365, Microsoft Azure
- předplatné licencí - SQL Server, Windows Server
- trvalé licence - Office, Windows 10/11, Windows Server, Exchange Server, SQL Server
Výhody programu CSP
- Měsíční pronájem aktuální verze daného softwaru s možností změny počtu licencí na měsíční bázi
- Roční pronájem s fixací ceny na celý rok
- Snadná správa licencí z jednoho místa
Pomůžeme Vám s výběrem vhodného licenční modelu i si u nás můžete licence zakoupit.