+420 588 000 400 obchod@compara.cz

Jak na vlastní poštovní server na Linuxu?

Hledáte spolehlivé a cenově zajímavé řešení pro emailový server? Zkuste řešení postavené na systému Linux a open source aplikacích Postfix a Dovecot.

Řešení je výhodné pro provoz lokálního mailserveru vysokým počtem emailových schránek. Pomáháme s kompletními dodávkami emailového řešení, které zahrnuje:

 • ZAJIŠTÉNÍ INFRASTRUKTURY
 • INSTALACI LINUX SYSTÉMU A APLIKACÍ
 • KOMPLETNÍ KOFIGURACI MAILSERVERU

Uśetřete za pořízení licence, která je legálně zdarma i pro využití v komerční oblasti. Provozujte vlastní emailový server, bez složitých licenčních podmínek a s velmi příznivým poměrem cena/výkon.

Jak zprovoznit Linux mailserver?

Postup je zaměřen na zprovoznění mailserveru na vlastním serveru nebo clusterové infrastruktuře. Postup však lze aplikovat i na hostovný server (na infrastruktuře třetí strany).

1 vyberte Linux distribuci, hardware a prostředí

Doporučit můžeme aktuální verzi operační systému Linux CentOS (Community ENTerprise Operating System) CentOS Stream. Jedná se o volně dostupnou linuxovou distribuci, kterou je možné použít zdarma i v komerční sféře.

Je však možné využít i jiné Linux systémy například Debian, Oracle Linux, Red Hat Enterprise Linux, Rocky Linux, SUSE Linux Enterprise Server aj.

Pro provozování OS doporučujeme virtualizované prostředí Linux KVM.

Pro výběr vhodného hardwaru je možné zvolit skladovou sestavu serveru. Nebo si u nás můžete nechat nakonfigurovat server na míru nebo pro zajištění vysoké dostupnosti služby Failover cluster.

2 instalujte software pro Linux mailserver

Po instalaci Linuxové distribuce na vašem serveru budete potřebovat několik klíčových komponent pro provoz mailserveru. Doporučení pro aplikační základ poštovního serveru:

 • Postfix - spolehlivý základ pro poštovní server Postfix (MTA - Mail Transfer Agent) pro příjem a odesílání e-mailů - směřuje poštu na účty jednotlivých uživatelů. Jedná se o bezpečný, flexibilní a rychlý SMTP server.
 • Dovecot - IMAP/POP3 server pro přístup k e-mailovým schránkám
 • Sagator - antivir/antispam gateway pro SMTP server, konfigurace pro neomezený počet mailboxů
 • Spamassassin - SPAMový filtr pro e-maiy, které mohou být vyvolány doručovacími  agenty, konfigurace pro neomezený počet mailboxů
 • Clamav - anti-virus software, konfigurace pro neomezený počet mailboxů

3 konfigurace Postfix a Dovecot, zajištění IP adresy a konektivity

Nyní je čas nakonfigurovat Postfix a Dovecot podle vašich potřeb. Musíte nastavit domény, uživatele, a další parametry, jako je SSL/TLS pro zabezpečený přenos dat.

Pro provozování poštovního serveru budete potřebovat zajistit veřejnou IP adresu a spolehlivou konektivitu. Přístup do internetu by měl být nejlépe vyhrazený bez agregace a s garantovanou dostupností.

4 přidání uživatelů, emailoví klienti a migrace

 • Email klienti pro pracovní stanice a notebooky - použít lze téměř všechny klientské poštovní aplikace: Outlook, Outlook Express, Thunderbird popř. další
 • Webový klient - pro přístup k emialům přes webový prohlížeč. Roundcube - je webový e-mailový klient pracující s protokolem IMAP. Nejdůležitější vlastností Roundcube je všudypřítomné využití technologie AJAX, které poskytuje přizpůsobitelnější a ovladatelnější uživatelské rozhraní.
 • Email klienti pro iOS a Android - lze nastavit přístupy přes mobilní poštovní aplikace v systémech Android i iOS.
 • Migrace z jiných emailových systémů - v praxi se velmi často stává, že je třeba převést emaily z mnohem starší verze nebo přejiít z úplně jiného systému. I pro tyto případy máme osvědčené postupy.

5 monitorování a zálohování

Nastavení monitorovacího systému a zálohování je klíčové pro zajištění stability a dostupnosti mailserveru. Existují nástroje jako Nagios nebo Zabbix, které vám pomohou sledovat provoz. My doporučujeme pro monitoring použít Zabbix.

Pro zálohování doporučujeme nástroje pro automatické provádění záloh nebo formou definovaných skriptů.

6 zabezpečení a správa

Důležitou součástí provozu mailserveru je jeho zabezpečení a pravidelná správa. Udržujte aktualizovaný software, používejte silná hesla a pravidelně sledujte logy.

Můžeme se postarat o spolehlivý provoz dodaného řešení a to na základě smlouvy o správě serveru.

Hlavní výhody poštovního serveru na Linuxu

 • s využitím linuxového operačního systému a programu Postfix, lze ušetřit značné finanční prostředky, protože řešení nevyžaduje platbu za licence. Ve srovnání s investicí do Windows Server 2022 a Exchange Serveru 2019 lze ušetřit řádově vyšší desítky tisíc korun.
 • velkou výhodou je možnost založit libovolný počet mailboxů bez žádných dodatečných nákladů - jste limitováni pouze kapacitou serveru
 • licenční podmínky jsou jednoduché a srozumitelné (přechod na novou verzi je mnohem jednodušší než je to např. u zmiňovaného řešení Exchange Serveru)
 • spolehlivá funkcionalita pro odeslání a přijímání emailů ve spolupráci s různými poštovními klienty. Fitrace emailů, automatické odpovědi v nepřítomosti, využití kontaktů a adresářů - vše spolehlivě funguje.

Nevýhody linuxového poštovního serveru

 • poštovní klient Outlook je plně kompatibilní s Exchange Serverem v rámci svého ekosystému. Při provozování linuxového mailserveru v kombinaci s tímto poštovním klientem tak nelze využít další funkcionalitu, kterou program Outlook nabízí. Jedná se zejména o sdílené kalendáře, označování emailů aj.

Kolik stojí nasazení linuxového poštovní serveru?

Celé řešení jsme schopni připravit na klíč. Zajistíme server, licence, nastavení firewalu i klientských programů a zaškolíme uživatele v obsluze. Pro ilustraci jsme se rozhodli vytvořit modelovou cenou nabídku na dodávku serveru poštovního serveru Postfix pro 100 uživatelů.

položka počet cena/ks cena
Server Supermicro v doporučené konfiguraci 1 ks 75.000 Kč 75.000 Kč
CentOS Stream
1 ks 0 Kč 0 Kč
Postfix
Postfix verze 9
1 ks 0 Kč 0 Kč
Instalace a konfigurace linuxového serveru 1 ks 18.750 Kč 18.750 Kč
Instalace a konfigurace poštovního serveru 1 ks 12.500 Kč 12.500 Kč
Instalace a konfigurace poštovních klientů 100 ks 800 Kč 40.000 Kč
CENA IMPLEMENTACE CELKEM 146.250 Kč

Všechny ceny jsou uvedeny bez DPH. Nabídka neobsahuje náklady na migraci nebo archivaci starších emailů, to je vždy nutné řešit individuálně.

Vynaložené prostředky jsou investiční a při přepočtu na jednoho uživatel činní 1463,- Kč bez DPH. Další měsíční poplatky se již neplatí.

Rádi pomůžeme nasadit linuxový server i ve vaší firmě.

Chci Linux mailserver

Naše služby

Nechte si zavolat